Zoborský králik
Články
Stupeň ohrozenosti Stupeň ohrozenosti
Stupeň ohrozenosti je stanovený na základe výpočtu efektívnej veľkosti populácie
Ne = 0,7 * (4*M*F) / (M+F),
kde M znamená počet samcov a F počet samíc. Stupne ohrozenosti:
Neohrozené (Ne > 1000)
Monitorované (1000 ≥ Ne > 200)
Ohrozené (200 ≥ Ne > 50)
Kriticky ohrozené (Ne ≤ 50)
Kriticky ohrozené
História
Zoborský králik patrí medzi naše najmladšie národné plemená králikov. Napriek tomu, že prvé králiky s kresbou podobnou dnešnému zoborskému králikovi sa objavili už v 70-tich rokoch minulého storočia na VÚŽV Nitra, pri šľachtení brojlerových králikov, k jeho uznaniu za plemeno došlo až v roku 2004. K uznaniu zoborského králika prišlo až vďaka aktivite chovateľov vedených Ing. Malíkom a doc. Rafayom, ktorí do procesu šľachtenia zaviedli metodiku chladového testu na skorú detekciu a následnú selekciu úplných a neúplných albínov. Metodika bola založená na prejave génovej interakcie, tzv. recesívnej epistázy v prípade alel pre akromelanizmus a holandskú strakatosť, ktorá je u tohto plemena prítomná. Touto metodikou sa celý proces šľachtenia významne zrýchlil a viedol ku stabilizácii požadovaných plemenných znakov.
V súčasnosti sú chovatelia zoborských králikov organizovaní v Klube chovateľov zoborských králikov.
Vzhľad - exteriér
Zoborský králik patrí medzi stredné (mäsové) plemená. V tvare a type sa zoborské králiky vyznačujú valcovitým, dobre osvaleným telom, mäsitými ušnicami a mierne pretiahnutou hlavou. Sfarbenie tela je biele a sfarbenie kresby čierne. Kresbu hlavy tvoria zafarbené ušnice a na panvových končatinách je farebná kresba od polovice priehlavku po pätu, v strede je ostro ohraničená. Predná časť priehlavku, spolu s prstami je biela, tzv. manžeta. Chvost je čierny. Farba očí je svetločervená s tmavočervenou zreničkou.
Úžitkovosť
Podobne ako nitriansky králik je vhodný do drobnochovateľských aj intenzívnejších podmienok chovu. Plemeno je charakteristické výbornou reprodukciou a vyniká mimoriadne dobrou starostlivosťou o hniezdo a mláďatá. Má veľmi dobré osvalenie tela a dosahuje vysokú jatočnú výťažnosť (60%). Hmotnosť dospelých králikov sa pohybuje medzi 4,25 – 5,25 kg.
Hodnotenie Hodnotenie plemena
Hodnotenie produkcie mäsa je založené na priemernej hmotnosti a jatočnej výťažnosti.
Hodnotenie reprodukcie je založené na priemernom počte mláďat vo vrhu.
Hodnotenie produkcie kožiek je založené na hodnotení kvality kožiek.
Hodnotenie plemien z pohľadu nárokov na chov je založené na všeobecných nárokoch zvierat na chovateľské podmienky. Viac hviezd znamená nižšie nároky na chov.
Hodnotenie vhodnosti plemena pre intenzívne vyzužitie je založené na hodnotení rastových schopností zvierat.
plemena
Galéria
Chovateľov združuje:
Slovenský zväz chovateľov