Hnedá krátkosrstá koza

Stupeň ohrozenosti
Kriticky ohrozené

História

Hnedá krátkosrstá koza bola vyšľachtená na našom území prevodným krížením, v ktorom sa využili pôvodné strakaté a hnedé kozy a dovezené capy harckého plemena (z Nemecka). Spoločná história s Českou republikou spôsobila, že plemeno sa chová na oboch stranách hranice.

Vzhľad - exteriér

Hnedé krátkosrsté kozy patria podobne ako biele krátkosrsté kozy do skupiny mliekových kôz. Zvieratá majú stredný telesný rámec, s pevnou konštitúciou a silnými končatinami. Základným sfarbením je jednofarebné hnedé s pruhom čiernej farby po celej dĺžke chrbta. Charakteristickým znakom plemena je čierny trojuholník za ušami. Mulec, vnútro uší, brucho a holene sú čiernej farby. Do začiatku 90. rokov boli v chove povolené len bezrohé zvieratá, v súčasnosti sa do chovu zaraďujú rohaté i bezrohé zvieratá. Vemeno hnedej krátkosrstej kozy je primerane veľké. Zvieratá tohto plemena sú odolné, čo ich predurčuje na chov v podhorských a horských oblastiach.

Úžitkovosť

Živá hmotnosť kôz je 50 – 55 kg, capov 70 – 85 kg. Plemeno sa vyznačuje výbornou mliekovou úžitkovosťou a plodnosťou. Dojivosť hnedej krátkosrstej kozy je 800-900kg mlieka s obsahom tuku 3,6% a obsahom bielkovín 2,7%. Podobne ako biele krátkosrsté kozy aj hnedé kozy sa vyznačujú dobrou plodnosťou (170 – 190%), čo predstavuje 170 – 190 kozliat na 100 okotených kôz. Intenzita rastu kozliat je na úrovni 170 – 190 g/deň. Hmotnosť kozliat vo veku 70 dní je 15 kg.

Hodnotenie
plemena

Produkcia mlieka
4/5
Reprodukcia
3/5
Vhodnosť do drsnejších podmienok
3.5/5
Vhodnosť do extenzívnych chovov
3/5

Galéria