Hnedá krátkosrstá koza
Články
Stupeň ohrozenosti Stupeň ohrozenosti
Stupeň ohrozenosti je stanovený na základe výpočtu efektívnej veľkosti populácie
Ne = 0,7 * (4*M*F) / (M+F),
kde M znamená počet samcov a F počet samíc. Stupne ohrozenosti:
Neohrozené (Ne > 1000)
Monitorované (1000 ≥ Ne > 200)
Ohrozené (200 ≥ Ne > 50)
Kriticky ohrozené (Ne ≤ 50)
Kriticky ohrozené
História
Hnedá krátkosrstá koza bola vyšľachtená na našom území prevodným krížením, v ktorom sa využili pôvodné strakaté a hnedé kozy a dovezené capy harckého plemena (z Nemecka). Spoločná história s Českou republikou spôsobila, že plemeno sa chová na oboch stranách hranice.
Vzhľad - exteriér
Hnedé krátkosrsté kozy patria podobne ako biele krátkosrsté kozy do skupiny mliekových kôz. Zvieratá majú stredný telesný rámec, s pevnou konštitúciou a silnými končatinami. Základným sfarbením je jednofarebné hnedé s pruhom čiernej farby po celej dĺžke chrbta. Charakteristickým znakom plemena je čierny trojuholník za ušami. Mulec, vnútro uší, brucho a holene sú čiernej farby. Do začiatku 90. rokov boli v chove povolené len bezrohé zvieratá, v súčasnosti sa do chovu zaraďujú rohaté i bezrohé zvieratá. Vemeno hnedej krátkosrstej kozy je primerane veľké. Zvieratá tohto plemena sú odolné, čo ich predurčuje na chov v podhorských a horských oblastiach.
Úžitkovosť
Živá hmotnosť kôz je 50 – 55 kg, capov 70 – 85 kg. Plemeno sa vyznačuje výbornou mliekovou úžitkovosťou a plodnosťou. Dojivosť hnedej krátkosrstej kozy je 800-900kg mlieka s obsahom tuku 3,6% a obsahom bielkovín 2,7%. Podobne ako biele krátkosrsté kozy aj hnedé kozy sa vyznačujú dobrou plodnosťou (170 – 190%), čo predstavuje 170 – 190 kozliat na 100 okotených kôz. Intenzita rastu kozliat je na úrovni 170 – 190 g/deň. Hmotnosť kozliat vo veku 70 dní je 15 kg.
Hodnotenie Hodnotenie plemena
Hodnotenie produkcie mlieka je založené na priemernej produkcii mlieka za jednu laktáciu čistokrvných kôz pri zohľadnení podielu zložiek mlieka (tuk a bielkoviny).
Hodnotenie reprodukcie je založené na priemernej veľkosti vrhu (plodnosti na okotenú kozu).
Hodnotenie vhodnosti plemena do drsnejších klimatických podmienok je založené na prispôsobenosti zvierat plemena drsnejším klimatickým podmienkam, schopnosti využívať menej kvalitné pastevné porasty (s náletmi a skalami), pri zachovaní priemernej úžitkovosť.
Hodnotenie vhodnosti plemena pre využívanie menej kvalitných pastevných porastov je založené na schopnosti zvierat spásať aj porasty s náletovými rastlinami a skalami.
plemena
Produkcia mlieka
4/5
Reprodukcia
3/5
Vhodnosť do drsnejších podmienok
3.5/5
Vhodnosť do extenzívnych chovov
3/5
Galéria
Chovateľov združuje:
Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku