Liptovský lysko
Články
Stupeň ohrozenosti Stupeň ohrozenosti
Stupeň ohrozenosti je stanovený na základe výpočtu efektívnej veľkosti populácie
Ne = 0,7 * (4*M*F) / (M+F),
kde M znamená počet samcov a F počet samíc. Stupne ohrozenosti:
Neohrozené (Ne > 1000)
Monitorované (1000 ≥ Ne > 200)
Ohrozené (200 ≥ Ne > 50)
Kriticky ohrozené (Ne ≤ 50)
Kriticky ohrozené
História
Liptovský lysko patrí medzi naše mladšie národné plemená králikov. O vyšľachtenie tohto plemena sa zaslúžil pán Červeň z Vitálišoviec pri Liptovskom Mikuláši. Prvý farebný ráz (divoko sfarbený) bol uznaný v roku 2005 na Národnej výstave v Nitre. V súčasnosti máme toto plemeno uznané aj v ďalších štyroch farebných rázoch: divoko modrý (uznaný 2008); čierny (2012); modrý (2015) a činčilový (2015).
Vzhľad - exteriér
Liptovský lysko patrí medzi menšie stredné plemená králikov. Dominantným farebným znakom je kresba hlavy (lysinky), ktorá sa vyznačuje bielou kresbou motýlika odkiaľ rovnomerne pokračuje až ku koreňu ušníc. Ideálna šírka v strede bielej lysky je 1 až 3 cm. Pri všetkých farebných rázoch je táto lyska biela. Táto špecifická kresba hlavy sa dosiahla šľachtiteľskou prácou zredukovaním holandskej strakatosti. Sfarbenie očí je pri pôvodnom divoko sfarbenom ráze hnedé. Pôvodný divoko sfarbený ráz má základnú divokú farbu podsady a medzifarby. Divo modrý má kryciu farbu, farbu podsady a medzifarby rovnakú ako viedenský divoko modrý. Čierny farebný ráz má základné sfarbenie rovnaké ako viedenský čierny. Modrý ráz má intenzívne modré sfarbenie a činčilový ráz má rovnaké sfarbenie ako plemeno činčila veľká.
Úžitkovosť
Patrí medzi plemená s dobrou úžitkovosťou a vysokou plodnosťou. Vhodné je do drobnochovateľských podmienok. Vyniká výbornou kvalitou mäsa a dosahuje jatočnú výťažnosť na úrovni 55%. Hmotnosť dospelých králikov sa pohybuje medzi 3,8 – 4,5 kg.
Hodnotenie Hodnotenie plemena
Hodnotenie produkcie mäsa je založené na priemernej hmotnosti a jatočnej výťažnosti.
Hodnotenie reprodukcie je založené na priemernom počte mláďat vo vrhu.
Hodnotenie produkcie kožiek je založené na hodnotení kvality kožiek.
Hodnotenie plemien z pohľadu nárokov na chov je založené na všeobecných nárokoch zvierat na chovateľské podmienky. Viac hviezd znamená nižšie nároky na chov.
Hodnotenie vhodnosti plemena pre intenzívne vyzužitie je založené na hodnotení rastových schopností zvierat.
plemena
Galéria
Chovateľov združuje: