Biela krátkosrstá koza

Stupeň ohrozenosti
Ohrozené

História

Biela krátkosrstá koza bola vyšľachtená na našom území v prvej polovici 20. storočia. Pri jej šľachtení sa využilo prevodné kríženie pôvodných miestnych typov kôz s capmi sánskeho plemena dovezenými zo Švajčiarska a Nemecka. Kontrola úžitkovosti tohto plemena začala už v roku 1928. V súčasnosti sa fylogeneticky príbuzné kozy chovajú aj v iných krajinách sveta (Česká republika, Rakúsko, Francúzsko).

Vzhľad - exteriér

Biele krátkosrsté kozy patria do skupiny mliekových kôz, to znamená že ich chov sa sústreďuje na produkciu mlieka. Zvieratá majú stredný až väčší telesný rámec, s pevnou konštitúciou a primerane širokým a hlbokým hrudníkom. Majú stredne dlhé končatiny s tvrdými paznechtami. Plemeno sa tak vyznačuje dobrou chodivosťou, zvieratá sú schopné aj dlhších presunov. Vyžaduje sa, aby mali zvieratá krátku, hustú a lesklú srsť výlučne bielej farby. Do chovu sa zaraďujú rohaté i bezrohé zvieratá. Vemeno bielej krátkosrstej kozy je primerane veľké, dobre upevnené, pri báze široké. Cecky sú umiestnené symetricky, sú stredne dlhé. Ide o rané plemeno, s možnosťou zaradiť kozičky a capkov do plemenitby už v prvom roku života.

Úžitkovosť

Živá hmotnosť kôz je 50 – 60 kg, capov 80 – 90 kg. Plemeno sa vyznačuje výbornou mliekovou úžitkovosťou a plodnosťou. Priemerná produkcia mlieka v druhej laktácii je cca. 750 l s obsahom tuku 3,3% a obsahom bielkovín 2,8%. Plodnosť na okotenú kozu je 160 – 200%, čo predstavuje 160 – 200 kozliat na 100 okotených kôz. Intenzita rastu kozliat je na úrovni 180 – 200 g/deň. Hmotnosť kozliat vo veku 70 dní je 15 kg.

Hodnotenie
plemena

Produkcia mlieka
5/5
Reprodukcia
3/5
Vhodnosť do drsnejších podmienok
2.5/5
Vhodnosť do extenzívnych chovov
2/5

Galéria