Slovenský sivomodrý rex

Stupeň ohrozenosti
Ohrozené

História

Slovenský sivomodrý rex je našim prvým uznaným národným plemenom králikov, ktoré bolo uznané v roku 1965. Šľachtiteľom tohto plemena je podobne ako pri holíčskom modrom pán Imrich Vanek. Toto plemeno bolo najskôr vo vzorníku plemien uvedené pod názvom perlový rex a až neskôr ho do dnešnej atraktívnej podoby krátkosrstých králikov strednej veľkosti prešľachtil Miloš Supuka. Chov slovenského sivomodrého rexa je v súčasnosti rozšírený a veľmi populárny aj v zahraničí, najmä v Českej republike, Poľsku, Nemecku, Slovinsku na Ukrajine a v Maďarsku.

Dnes už máme vyšľachtenú a uznanú aj zdrobnenú formu tohto plemena v podobe zdrobneného slovenského sivomodrého rexa.

Vzhľad - exteriér

Slovenský sivomodrý rex je krátkosrsté plemeno strednej veľkosti. Krycia farba a farba podsady je na celom tele sivomodrá a rovnomerne rozprestretá. Do krycej farby preniká červenohnedý odtieň medzifarby a s inoväťovým leskom končekov pesíkov vytvára fialový odtieň. V zátylku je viditeľný malý červenohnedý klin. Oči majú sivomodré sfarbenie s hnedastou dúhovkou.

Úžitkovosť

Je vhodný do drobnochovateľských podmienok chovu a je pomerne nenáročný na chovateľské prostredie. Dosahuje vysokú reprodukciu a dobrú jatočnú výťažnosť (58%). Produkuje kvalitnú kožušinu vhodnú pre kožušnícky priemysel. Hmotnosť dospelých králikov sa pohybuje medzi 4 – 4,7 kg.

Hodnotenie
plemena

Produkcia mäsa
4/5
Reprodukcia
4/5
Produkcia kožiek
4/5
Nároky na chov
5/5
Vhodnosť na intenzívne využitie
1/5

Galéria

Chovateľov združuje:
Slovenský zväz chovateľov